top of page

Jaro s RX Finance

Stejně jako dubnové počasí, byl i svět financí v posledním měsíci poměrně dynamický. Meziměsíčně objem uzavřených úvěrů narostl, úrokové sazby spíše stagnovali, a přestože byla hodnota inflace stále vysoká, tak klesala. Co je však pro úvěrovou produkci strašákem, je nastavení úvěrových ukazatelů, zejména pak parametr DSTI s vysokou hodnotou. Pojďme se podívat, co to znamená.

Březen znamenal skutečné jarní probuzení pro trh s úvěry na bydlení. Úvěrová produkce činila 12,58 mld. Kč, z toho hypoteční banky podepsaly úvěry v objemu 11,35 mld. Kč a stavební spořitelny 1,23 mld. Kč. Meziměsíčně objem uzavřených úvěrů narostl téměř o 60 % a v absolutní hodnotě se březnová produkce již začíná přibližovat normálním hodnotám na které jsme byli zvyklí v posledních letech.


A co úrokové sazby? Ty spíše stagnují. Pětiletý úrokový swap se usadil těsně pod pětiprocentní hranicí a drží se jí již od února. Základní sazba ČNB se minimálně do 3. 5. 2023 nezmění a dál setrvává na 7 %. Bohužel vedle stále vysokých úrokových sazeb omezuje úvěrovou produkci i nastavení úvěrových ukazatelů, zejména pak parametr DSTI s hodnotou 45 % platnou od 1. 4. 2022. DSTI – tedy stanovené procento, z měsíčního příjmu klienta, které smí padnout na splátku úvěru, je tak dalším faktorem, který omezuje potenciál úvěrové produkce na trhu. Pokud tedy bude ČNB držet vysoké sazby po delší dobu, jak avizovala, bylo by vhodné, aby na druhé straně nastavila o něco volněji parametr DSTI a umožnila trhu s úvěry na bydlení lépe dýchat.


Inflace dál klesá a březnová hodnota 15 % potvrdila tento trend. Bohužel hodnota inflace je stále vysoká, i když hodnoty klesají ve všech segmentech.


Pokud plánujete v nejbližším období koupi nemovitosti a budete potřebovat na ni čerpat úvěr, určitě se na mě obraťte. Naše kancelář spolupracuje se všemi bankami na českém trhu. Díky velkému objemu sjednaných hypoték prostřednictvím REMAX, nám banky umí pro naše klienty nabídnout výhodnější podmínky, než když s bankou vyjednáváte sami. Zároveň finanční poradci, kteří stojí za naší kanceláří REMAX Atrium, umí díky více než 20-tiletým zkušenostem s vyřizováním hypoték a úvěrů ze stavebního spoření realisticky zhodnotit vaši situaci a navrhnout nejvýhodnější způsob financování. Neváhejte mě kontaktovat na tel. +420 603 377 791 nebo ZDE. Jan Halík, váš realitní makléř.


73 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page