top of page

Shrnutí roku 2022 od RX Finance

Realitní kancelář REMAX má svoji divizi RX Finance, které se věnuje úvěrům a různým druhům zprostředkování financování nemovitostí. Podělím se s vámi o shrnutí RXF roku 2022, které není příliš potěšující. Nicméně potěšující je, že konec roku připravil dobrou půdu pro nový rok 2023, což je pro realitní trh podstatné.

Rok 2022 nebyl v objemu úvěrů dobrým rokem. Podařilo se uzavřít úvěry v objemu 197 miliard Kč, což je v porovnání s extrémně produktivním rokem 2021 až o 64 % méně. Vezmeme-li v potaz i rok 2020, došlo v poklesu o téměř 37 %, což je rovněž velmi vysoká hodnota. Tyto výsledky v podstatě kopírují trend, který byl patrný napříč celým hypotečním trhem v průběhu celého roku. A jak je to s počtem realizovaných úvěrů? Oproti loňskému roku se podepsalo téměř třikrát méně úvěrů a v porovnání s rokem 2020 ukazuje skoro dvakrát menší počet úvěrů.


S těmito čísly souvisí i výše úrokové sazby a ekonomika celkově. Hodnota průměrné výše úrokové sazby (vážený průměr) za celý rok 2022 byl 4,54 %, což je hodnota podobná, která byla naposledy v roce 2010. Podíváme-li se celkově na českou ekonomiku, trápila ji v závěru loňského roku vysoká inflace – konkrétně její prosincová hodnota činila 15,8 %.


Co k těmto číslům za rok 2022 dodat? Snad jen to, že podíváme-li se na jednotlivé měsíce závěru roku 2022, vidíme mírný nárust. Například dílčí nárůst produkce se ukazuje v počtu uzavřených úvěrů, kdy celkové číslo 2 841 ks úvěrů v prosinci je o 162 úvěrů vyšší než listopadový výsledek. I pro mě byl prosinec, kdy jsem se stal makléřem měsíce, úspěšným.


Jako životní optimista věřím, že po poklesu musí přijít nárůst, proto v něj doufám právě v tomto novém roce. Počet aktuálních rezervací u nemovitostí k prodeji v síti REMAX tento můj názor podporuje. Podle mne se aktuálně odrážíme ode dna a čeká nás pozvolný nárůst poptávky, což bude mít za následek zastavení poklesu prodejních cen nemovitostí. Objevují se i první názory predikující možný pokles úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí tohoto roku.


Potřebujete poradit ohledně nemovitostí, obraťte se na mě ZDE.


121 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page