top of page

Poprázdninové shrnutí od RX Finance

Prázdniny skončily, začal další školní rok a já vám nabízím krátké shrnutí z oboru. Podívejme se nejprve na hypoteční trh a úrokové sazby, poté letmo na ekonomiku a ceny nemovitostí v EU.

Co se hypotečního trhu týče, tak červencové výsledky lehce zaostaly za červnovou produkcí, což je obvyklý jev v důsledku letních dovolených. V červenci se podepsaly úvěry v souhrnném objemu 11,39 mld. Kč, z toho hypoteční banky si připsaly úvěry za 10,56 mld. Kč a stavební spořitelny 0,83 mld. Kč. Úspěchem však je, že červencová produkce hypotečních úvěrů v meziročním srovnání poprvé po dlouhých 19 měsících překročila čísla předchozího roku (červenec 2022 zaznamenal produkci 9,87 mld. Kč).


A jak jsou na tom úrokové sazby? Ty podle předpokladu dál lehce klesaly. Nabídkové sazby z počátku srpna meziměsíčně klesly na hodnotu 6,19 % a sazby na realizovaných úvěrech za červenec poklesly na hodnotu 5,80 %. Základní úroková sazba ČNB podle očekávání zůstala dál na 7% hodnotě, kde setrvá min do 27. 9. 2023, termínu dalšího měnově politického zasedání ČNB.


Co je nového v ekonomice? Červencová inflace dál klesala na aktuální hodnotu 8,8 %, přičemž situace v ekonomice se i nadále nevyvíjí podle optimistického scénáře. Tržby v maloobchodě dál klesají, a to již čtrnáctý měsíc za sebou. Situace se v červenci mírně zlepšila pouze ve stavebnictví a zhruba od února letošního roku plusové výsledky vykazuje průmysl, přičemž výrazněji roste jen sektor automotive.


Zajímá vás, jak si vedou ceny rezidenčních nemovitosti v jednotlivých státech EU po zohlednění inflace? Zde pracujeme s daty Eurostatu a to s daty za první čtvrtletí roku 2023 v porovnání mezi čtvrtým kvartálem roku 2021, kdy indexové ceny na českém trhu dosáhly svého maxima. Nejvyšší pokles ceny nemovitostí po zohlednění inflace ve sledovaném období zaznamenalo Německo -15 %, Česká republika je pak se 13,6 % poklesem na čtvrtém místě. Ve většině evropských zemí ve sledovaném období tedy ceny nemovitostí nepřekonaly inflaci a ztratily na hodnotě. Výjimku tvoří Slovinsko, Portugalsko, Chorvatsko a Rumunsko, kde ceny nemovitostí inflaci porazily.


Červencové výsledky oproti červnu výrazně spadly, ale jak již bylo zmíněno, tento jev je efektem letních dovolených. Všichni jsme nabrali nové síly, odpočinuli jsme si a jsme připraveni na nové hybné síly na realitním trhu. Neváhejte mě kontaktovat na tel. +420 603 377 791 nebo ZDE, jsem Jan Halík, váš realitní makléř.

42 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page