top of page

Poškozuje ČNB realitní trh?

Česká národní banka nechává úrokové sazby na současných úrovních již téměř rok. To způsobuje velký propad realitního trhu a prakticky nedostupné vlastní bydlení ve velkých městech. Je to špatně?

Je nepochybné, že vysoké úrokové sazby poškozují hypoteční trh. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték se v posledním roce pohybuje kolem 6 % a z údajů České bankovní asociace (ČBA) vyplývá v posledních měsících meziroční propad objemu poskytnutých hypoték i o více než 80 %. To se podepisuje i na realitním trhu, který zamrzl po vzoru trhu hypotečního a propad prodejů zaznamenal i trh developerský.


Snížení úrokových sazeb České národní banky by nepochybně vedlo k oživení hypotečního trhu, což by se promítlo i do cen nemovitostí a do prodejů developerů. Avšak bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala i na svém posledním měnově politickém zasedání základní úrokové sazby beze změny. Nejdůležitější 2T repo sazba je tak již téměř rok na úrovni 7 %. Proč? Prsty v tom má inflace. Česká národní banka má pouze jeden hlavní nástroj, kterým může inflační tlaky mírnit a tím jsou úrokové sazby. Vysoké sazby skutečně tlumí ekonomickou aktivitu a růst, jenže o to právě v boji s vysokou inflací jde.


Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se po dvoučtvrtletní recesi vrátila česká ekonomika opět k růstu. O pouhou desetinu procenta, ale i tak se jednalo o překvapení proti všeobecnému očekávání. Přesto ČNB zatím zvolila politiku „stability úrokových sazeb“. Volání po snížení základních úrokových sazeb je ve světle současné inflace důsledkem nepochopení makroekonomických souvislostí. Pokud by je bankovní rada snížila, vyslalo by to jednoznačný signál rezignace boje proti inflaci. Podle analytiků Komerční banky by podle základního scénáře nové prognózy ČNB měla repo sazba začít klesat ve třetím čtvrtletí a do konce letošního roku by se měla snížit o zhruba 125 bb. Guvernér Michl však uvedl, že úrokové sazby podle bankovní rady zůstanou oproti prognóze ČNB vyšší po delší dobu.


Zdroj: realiťáci-sobě.cz. Celé znění článku najdete ZDE.


Na základě zajímavého článku docházím k závěru, že realitním makléřům, a především kupujícím a potažmo prodávajícím nezbývá než vyčkat zpomalení inflace, reálné snížení úrokových sazeb a znovuoživení hypotečního a realitního trhu. Po zveřejnění údajů o hrubém domácím produktu (HDP) s mezičtvrtletním růstem o 0,1 % se analytici přiklonili k prospěšnosti zvýšení základních úrokových sazeb. Buďme rádi, že k tomu nedošlo, i když hlasování bylo mnohem těsnější než dříve. Důvěřujme ČNB a analytiků a věřme, že repo sazba začne skutečně ještě letos klesat.


Co vám mohu v této fázi nabídnout, pokud budete potřebovat čerpat úvěr na vaši nemovitost, jsou mé služby zajištění výhodného úvěru. Naše kancelář spolupracuje se všemi bankami na českém trhu. Díky velkému objemu sjednaných hypoték prostřednictvím REMAX, nám banky umí pro naše klienty nabídnout výhodnější podmínky, než když s bankou vyjednáváte sami. Zároveň finanční poradci, kteří stojí za naší kanceláří REMAX Atrium, umí díky více než 20-tiletým zkušenostem s vyřizováním hypoték a úvěrů ze stavebního spoření realisticky zhodnotit vaši situaci a navrhnout nejvýhodnější způsob financování.


Neváhejte mě kontaktovat na tel. +420 603 377 791 nebo ZDE. Jsem Jan Halík, váš realitní makléř.

27 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page